Обстеження будинків та споруд
Завдання обстеження.
Обстеження будинків і споруд є важливою частиною комплексу робіт з оцінювання їхнього технічного стану. Обстеження будинків встановлюють дійсну несучу здатність і експлуатаційну придатність будівельних конструкцій, основ та фундаментів.
Основні етапи обстеження будівель та споруд:
– попередній огляд конструкцій;
– вивчення технічної документації;
– встановлення дійсних діючих навантажень щодо відповідності їх проекту і нормам;
– вивчення технологічних процесів і режимів експлуатації;
– детальний огляд і обміри конструкції, визначення дефектів, пошкоджень;
– визначення фактичних фізико-механічних характеристик матеріалів, за необхідності – відбір і випробування лабораторних взірців;
– виконання необхідних перевіркових розрахунків;
– визначення відповідності будівельних конструкцій вимогам першої групи граничних станів (за несучою здатністю) і другої групи (за експлуатаційною придатністю).
Методи обстеження будинків, споруд та їх конструктивних елементів
Обстеження будівель проводиться кваліфікованими інженерно-технічними працівниками, які мають спецпідготовку і оснащені необхідними приладами та обладнанням.
Підставою для обстеження споруди повинно слугувати технічне завдання, в якому вказуються ціль реконструкції і відповідні основні вимоги до будинків, конструкцій, орієнтовні планувальні рішення і умови експлуатації.
Розрізняють:
– попереднє або загальне обстеження будівель та споруд;
– детальне обстеження будівель та споруд;
– суцільне обстеження будівель та споруд.
Попереднє обстеження будівель та споруд передбачає загальний огляд споруди, виявлення ділянок або конструкцій з аварійним станом і вжиття заходів для їх тимчасового підсилення, вивчення технічної документації.
Під час вивчення проектно-технічної документації необхідно з’ясувати:
– історію будівлі: початок і період будівництва, проведення ремонтів, реконструкцій, можливі аварії, порушення умов експлуатації;
– об’ємно-планувальні, конструктивні рішення: ознайомлення з робочими кресленнями, навантаженнями, розташуванням технологічного обладнання;
– інженерно-геологічні умови експлуатації.
Крім основної технічної документації, вивчають акти передачі в експлуатацію, акти захованих робіт, журнали виконання робіт тощо.
Попереднім обстеженням виявляється відхилення від проектно-технічної документації, об’ємно-планувальних рішень, умов експлуатації.
За відсутності технічної документації виконуються обмірні роботи, з’ясовують вид несучих конструкцій, їх армування, матеріал, з яких вони виготовлені.
За результатами попереднього обстеження будівель та споруд орієнтовно оцінюють технічний стан конструкцій і будинку загалом, складають програму детального обстеження.
Детальне обстеження будівель та споруд виконується для отримання максимально достовірних даних для точного оцінювання технічного стану конструкцій і є основою для вибору конструктивного рішення при реконструкції. При детальному обстеженні будівель та споруд, крім обміркових робіт, відбираються взірці матеріалів конструкцій для лабораторних досліджень, за необхідності виконуються натурні випробовування, збираються дані для виконання перевіркових розрахунків, фіксуються всі дефекти, пошкодження, відхилення будівельних конструкцій. При цьому конструкції можуть обстежуватись вибірково.
Суцільно обстежують насамперед ті об’єкти, які належать до відповідальних споруд з коефіцієнтом надійності за призначенням, що дорівнює одиниці, а також для всіх конструкцій з відсутньою технічною документацією, за наявності дефектів конструкцій, агресивного середовища тощо.
Висновок
На підставі виконаного обстеження будівель та споруд і аналізу отриманих результатів оцінююється технічний стан будівельних конструкцій і складається технічний висновок про експлуатаційну придатність будинку, споруди чи окремих конструктивних елементів.