Фізико-механічні властивості матеріалів будівель
Фізико-механічні властивості матеріалів встановлюють за допомогою відбору зразків з конструкцій (бетону, арматури, металу, основи ґрунтів фундаменту тощо) і випробовуванням їх у лабораторних умовах. Місце відбору взірців вибирають у найхарактерніших місцях конструкцій, які одночасно не вплинуть на їхню несучу здатність.
Фізико-механічні властивості можна також встановити неруйнівними методами. Розрізняють механічні і фізичні неруйнівні методи визначення кубкової міцності бетону на стиск.
Механічні методи:
Метод пластичної деформації, в основу якого покладено залежність між міцністю бетону R і розмірами відбитку на поверхні бетону. Відбиток отримують вдавлюванням спеціальних штампів або ударним методом − молотком Кашкарова, Фізделя, спеціальною пушкою.
Метод випробування на відрив зі сколюванням, в основу якого покладено залежність між міцністю бетону R і зусиллям відриву або сколювання. Для відриву на поверхні бетону висвердлюють отвір, зачеканюють на цементі анкер і виривають частку бетону. Можна також приклеювати сталевий диск і відривати його від бетону. Міцність бетону визначають також за зусиллям сколювання ребра конструкцій.
Метод, в основу якого покладено вимірювання відскакування підпружиненого молотка (склерометра).
Фізичні методи:
Імпульсні з використанням ультразвуку. Визначають швидкість проходження ультразвуку і за нею визначають міцність бетону.
Радіологічний − визначають приладами щільність бетону і за нею визначають міцність R.
Для отримання достовірних даних за чинними нормами використовують комплексно кілька методів.
Міцність цегли визначають, відбираючи з кладки і випробовуючи окремі цеглини.
Фізико-механічні властивості металевих конструкцій і арматури визначають, випробовуючи стандартні взірці, вирізані з конструкції, яка експлуатується. Клас ненапруженої арматури можна також визначити за зовнішнім виглядом: гладка − А−I, періодичний профіль зі спіральними виступами − А−II, з ялинкоподібними виступами − А−III і вище.
Для дерев’яних конструкцій міцність деревини можна визначити ультразвуком, а також за розміром відбитку при падінні металевої кульки діаметром 25 або 50 мм.